W XXI wieku nikt już nie ma złudzeń, co do tego, że palenie papierosów ma szkodliwy wpływ na zdrowie. Jeśli zaczyna palić nastolatek to, niestety, konsekwencje uzależnienia nikotynowego są znacznie dotkliwsze. Palące dziecko osiąga znacząco słabsze wyniki w nauce oraz w sporcie. Im wcześniej zaczął się nałóg i im dłużej trwa, tym bardziej jest się narażonym na działanie rakotwórczych związków chemicznych, zawartych w papierosach. To właśnie nowotwory płuc stanowią największe zagrożenie dla osób, które palą.
Wpływ palenia ludzki organizm
Krążenie
Podczas palenia trucizna ze smoły z papierosów przenika do naszego krwioobiegu. Te szkodliwe związki powodują:
– wzrost gęstości krwi i zwiększone ryzyko powstania skrzepów,
– podwyższenie ciśnienia krwi i częstotliwości akcji serca, co sprawia, że serce musi mocniej pracować,
– zwężenie tętnic, co skutkuje doprowadzaniem mniejszej ilości tlenu do narządów.
Jeśli połączymy powyższe zaburzenia, mogą one doprowadzić do ataku serca lub udaru.
Serce
Palenie niszczy serce i źle wpływa na krążenie krwi, zwiększając ryzyko choroby niedokrwiennej serca, ataku serca, udaru, choroby tętnic obwodowych i innych. Papierosy podwajają ryzyko zawału serca i prawdopodobieństwo śmierci z powodu choroby niedokrwiennej. Dobra wiadomość jest taka, że już rok po rzuceniu palenia szanse na długie i szczęśliwe życie wzrastają.
Żołądek
Palacze są w grupie ryzyka zachorowania na wrzody, raka żołądka i raka nerek. Paląc regularnie 10 papierosów dziennie zwiększasz swoje „szanse” nowotworów nerek aż o 1,5 raza. Ten współczynnik wzrasta dwukrotnie, jeśli palisz 20 papierosów dziennie.
Ciało
Palenie redukuje ilość tlenu, które absorbuje nasza skóra, w związku z tym proces jej starzenia następuje niezwykle szybko. Cera staje się ziemista i szorstka. Trzykrotnie wzrasta prawdopodobieństwo zmarszczek we wczesnym wieku, zwłaszcza w okolicach oczu i ust.
Kości
Przez palenie kości stają się słabe i kruche. Kobiety powinny być w tej kwestii szczególnie uważne, ponieważ częściej chorują na osteoporozę.
Mózg
Paląc, jesteś bardziej narażony na udar – zarówno niedokrwienny jak i krwotoczny (wylew). Palacze są o 50% bardziej narażeni na uszkodzenia mózgu, które prowadzą do śmierci. Jednakże już po dwóch latach od rzucenia palenia ryzyko to zmniejsza się o połowę, a w przeciągu pięciu lat wraca do stanu pierwotnego.
Płuca
Płuca bardzo cierpią podczas palenia. Kaszel, częste przeziębienia, świszczący oddech i astma to tylko początek. Dalej mamy zapalenie płuc, rozedmę i nowotwór płuc. Papierosy powodują 84% zgonów na raka płuc oraz 83% śmierci na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
Usta i gardło
Oczywiście palenie przyczynia się do brzydkiego zapachu z ust, żółtych zębów, schorzeń dziąseł, zaburzeń smakowych i raka ust, języka, gardła, krtani oraz przełyku. 93% nowotworów jamy ustno-gardłowej spowodowane jest papierosami.
Płodność
Palenie może prowadzić do męskiej niepłodności, uszkadzając naczynia krwionośne, które transportują krew do członka. Może także uszkadzać spermę i zwiększyć ryzyko raka jąder. Ponad 120 tysięcy mężczyzn w samej tylko Wielkiej Brytanii jest bezpłodnych i ma to bezpośredni związek z nałogowym paleniem.