Gloryfikowanie palenia w serialach

Koncerny tytoniowe wydają niemałe fortuny na marketing i reklamy. Obecnie dominuje trend umieszczania papierosów w filmach oraz serialach i niejako promowanie palenia wyrobów tytoniowych. Ale odpowiednie organizacje dostrzegły problem i zabrały się do działania.

Z badań „Truth Initiative” wynika, że seriale ze Stanów Zjednoczonych są przepełnione scenami, w których główni bohaterowie palą papierosy. Ruchy antytytoniowe obawiają się, czy ten trend nie wpłynie negatywnie na nastawienie młodych ludzi co do wyrobów tytoniowych.

„Truth Initiative” dopatrzyło się aż 182 scen z papierosami w 8 pierwszych odcinkach popularnego serialu „Stranger Things”. Tymczasem amerykański Departament Zdrowia i Opieki Społecznej ostrzega, że młodzież, która często widzi palenie w telewizji, dwukrotnie częściej staje się palaczami. Spośród 230 analizowanych odcinków z sezonu 2015/2016 doszukano się aż 458 scen z papierosem. W szczególności brano pod uwagę popularne produkcje w przedziale wiekowym 15-24. Jest to bowiem okres, kiedy młodzi ludzie zaczynają swoją przygodę z paleniem.

Sceny z paleniem w tle:

– „Stranger Things” –182 sceny

– „The Walking Dead” – 94 sceny

– „House of Cards” – 41 scen

– „American Horror Story” – 15 scen

– „Pretty Little Liars” (Słodkie kłamstewka) – 1 scena

Niestety takich przykładów jest znacznie więcej.

Dobrym przykładem świeci za to koncern papierosowy Altria, który odmawia umieszczania w filmach i serialach swoich wyrobów tytoniowych.

marinate