Kilka słów o papierosach

Palenie papierosów to niestety wciąż powszechna i ogólnodostępna używka. Pomimo wielu kampanii zniechęcających do palenia, coraz więcej młodych osób zostaje wciągniętych w szpony nałogu. Papierosy szkodzą nie tylko osobom, które aktywnie się zaciągają, ale również biernym palaczom, czyli wszystkim, którzy są narażeni na wdychanie dymu papierosowego.

Papieros, to w wielkim skrócie produkt tytoniowy, składający się z bibułki, w środku której znajduje się mieszanka tytoniowa. Papieros ma różną długość w zależności od preferencji palacza. Jego średnica jest mniejsza niż 1 cm. Palenie to proces, podczas którego spalany jest tytoń (lub inne substancje). Wydzielany dym jest wdychany przez osobę palącą oraz przez osoby, które znajdują się np. w tym samym pomieszczeniu.

Podział papierosów ze względu na długość

• 100 mm

• 84 mm – tak zwany „King Size”, czyli „Królewski rozmiar”

• 70 mm

• 64 mm – papieros bez filtra

Warto wiedzieć, że 1 cm3 tytoniu waży około 0,37 grama.

Wymiary papierosa

• Promień – 0,4 cm

• Długość – od 6,4 cm do 10 cm

• Objętość – od 2, 00 do 2, 85 cm3

• Waga tytoniu w papierosie – 0, 75 g do 1,1 g

Skład papierosa

Dym tytoniowy zawiera aż 4 tysiące związków chemicznych. Niestety, wiele z nich może doprowadzić do nowotworów. Poniższa lista przedstawia

substancje najbardziej popularne w papierosach:

– aceton,

– cyjanowodór,

– toluidyna*,

– amoniak,

– naftyloamina*,

– metanol,

– piren*,

– uretan*,

– toluen,

– dimetylonitrozoamina,

– arsen,

– naftalen,

– nikotyna,

– benzopiren*,

– kadm*,

– tlenek węgla,

– chlorek winylu*,

– dibenzoakrydyna*,

– fenol,

– butan,

– polon-210*,

– DDT.

Gwiazdką zaznaczono związki rakotwórcze.

Podział papierosów na typy

Od 2001 roku Unia Europejska zabroniła legalnej sprzedaży opakowań z napisem „Light” oraz „Super Light”. Obecnie można rozpoznać papierosy po kolorze na opakowaniu. „Zwykłe” papierosy, czyli „Full Flavour”, mają czerwone opakowanie lub czerwone logo. Paczki z obniżoną zawartością nikotyny i substancji smolistych są niebieskie i błękitne. Dawne „Super Light” mają srebrną barwę a papierosy mentolowe są oznakowane na zielono (do 2020 roku mentole zostaną wycofane z obrotu zgodnie z Dyrektywą tytoniową).

Czemu ludzie palą?

Zapalenie pierwszego papierosa jest często sprowokowane presją rówieśników lub ciekawością. Młodzież sięga po używki, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Człowiek uzależnia się od papierosa w rekordowym tempie. Inne przyczyny skłaniające ku papierosom to: depresja, stres, chęć uśmierzenia bólu.

Tytoń występuje w wielu formach – papieros, cygaro, fajka – i jest jedną z najpopularniejszych i najłatwiej dostępnych trucizn, które doprowadzają do śmierci w XXI wieku.

Negatywne skutki palenia papierosów

Przede wszystkim konsekwencje zdrowotne: nowotwory, choroby układu oddechowego i układu krwionośnego. Ogromne obciążenia finansowe – palenie papierosów to dosłownie „puszczanie pieniędzy z dymem”. Tragiczny w skutkach wpływ na zdrowie naszych najbliższych, gdyż to właśnie oni są skazani na wdychanie całej rakotwórczej mieszanki; tak zwane „bierne palenie”. Zanieczyszczanie powietrza. Ubrania i dom „pachnące” dymem. Gorszy wygląd palacza: żółte zęby, brzydki oddech, zachrypnięty głos u kobiet, zmarszczki, poszarzała cera.

marinate