Magia cygar

„Palić jest rzeczą ludzką, palić cygara – boską.”

Powyższy cytat nieznanego autorstwa doskonale oddaje sedno palenia cygar. Cygaro bowiem jest towarem luksusowym, wymagającym chwili skupienia i całkowitego oddania się delektowaniu smaku i aromatu. W zamian za to otrzymujemy uczucie relaksu, odprężenia i satysfakcji.

Cygara z Dominikany oferują łagodny aromat odpowiedni dla palaczy, którzy dopiero rozpoczynają swoja przygodę z cygarami. Klasyczne cygara kubańskie są cudownym połączeniem słodko-gorzkiego smaku. Meksyk wychodzi nam na spotkaniem z wyrazistym i pełnym mocy cygarem. Za to Honduras i Nikaragua kusi pikantnym aromatem.

Budowa cygara

Cygaro ma dwa końce. Ten koniec, który trzymamy w ustach nazywa się główka, a na ten przypalany mówimy stopa. Dookoła główki jest owinięty kawałeczek tytoniu – czapka lub kapturek – który schodzi do głównego korpusu cygara i chroni je przed rozwinięciem. Konstrukcja cygara składa się z: wkładki, zawijacza i pokrywy.

Wkładka (filler) to elementarny rdzeń cygara. To od niej zależy moc i smak cygara, bowiem stanowi aż 98% jego całości. Długie liście tytoniu są mocno zwijane i trzymane przez zawijacz. Podrobione cygara maja posiekaną lub pokruszoną wkładkę. W cygarach oryginalnych liście tytoniu można rozwinąć. Najwykwintniejszy tytoń do wkładki pochodzi z Kuby, Hondurasu, Dominikany, Meksyku, Jamajki oraz Brazylii.

Wkładka jest ściśnięta przez zawijacz (binder), który jest zrobiony z mocnego liścia lub kilku pociętych i złączonych z powrotem liści tytoniu. Ta część cygara również ma ogromny wpływ na kształt, smak i aromat a także na prędkość palenia.

Owijacz, czyli pokrywa (wrapper), to wierzchnia warstwa, od której uzależniona jest faktura i barwa cygara. Owijacz również stanowi o smaku cygara, powinien też być estetyczny, gładki i przyjemny w dotyku.

Otwieranie cygara

Nie należy zdejmować banderolki z oznaczeniem, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia owijacza. „Otwarcie” cygara to odcięcie kapturka od strony główki. Trzeba to zrobić delikatnie i ostrożnie, żeby liść pokrywy nie zaczął się rozwijać w trakcie palenia. Prawidłowe przycięcie ma wpływ na odpowiednie zaciąganie się cygarem. Rozmiar cięcia odgrywa kluczową rolę na smak i długość palenia.

Zapalanie cygara

Po „otwarciu” cygaro jest gotowe do zapalenia. Można sięgnąć po zapalniczki z butanem, długie zapałki z drewna cedrowego, dedykowane do cygar albo zwykłe zapałki (należy mieć na uwadze, że siarka musi się wypalić przed rozpoczęciem przypalania). Nie wolno wkładać stopy cygara bezpośrednio w płomień, bo tytoń się zwęgli i zepsuje nam cały smak. Powoli obracamy cygarem, żeby wypełniacz zaczął się tlić. Prawidłowo podpalone cygaro odwdzięczy nam się cudownym smakiem i oszałamiającym aromatem.

Palenie cygara

Cygarem się nie zaciągamy. Przetrzymujemy dym w ustach przez chwilę. Możemy spalić cygaro do pierścienia lub skończyć w 2/3 jego długości. Cygara się nie rozgniata, lecz odkłada do zgaśnięcia.

marinate