Cygara kubańskie

Kiedy zapytamy przypadkową osobę o najlepsze cygara, to odpowie: cygara kubańskie. Nie bez powodu, bowiem to właśnie cygara z Kuby uchodzą za najwykwintniejsze. Na Kubie znajduje się ogromna liczba fabryk a wyroby tytoniowe stamtąd są eksportowane do wielu krajów na całym świecie. Niestety, jest też dużo podróbek cygar, więc trzeba mieć się na baczności podczas zakupów.

Najważniejszy jest tytoń

Tytoń Jest podstawą cygara i właśnie od niego zależy smak i aromat. Cygaro jest zbudowane z różnych rodzajów liści w zależności o tego, gdzie będą użyte – jako wkładka, zwijacz czy owijacz -pokrywa.

Kuba cieszy się wilgotnym klimatem równikowym i żyznymi glebami. Te dwa czynniki skladają się na idealne warunki pod uprawę tytoniu. Najbardziej znane uprawy kubańskiego tytoniu to: Semi-Vuelta, Remediom, Vuelta-Abajo, Partido i Oriente.

Historia palenia tytoniu

Wszystko zaczęło się od Krzysztofa Kolumba, który zainteresował się tubylcami palącymi tytoń. To dzięki niemu rozpoczęła się era cygar i innych wyrobów tytoniowych. Jednakże na pierwszą fabrykę Europejczycy musieli trochę poczekać. Dopiero kilkadziesiąt lat później tytoń dotarł do Europy. Tymczasem jego uprawę rozpoczęto w Meksyku, Hondurasie i Nikaragui.

Produkcja cygar

Wcale nie jest łatwa. Cygara zwijane na udach przez piękne, kubańskie dziewice to niestety mit. W prawdziwej manufakturze znajdziemy doświadczonych mistrzów fachu, którzy są dobrze wyszkoleni i doświadczeni, ponieważ proces ten wymaga ogromnej precyzji.

Najpopularniejsza marka cygar kubańskich

W kubańskich cygarach można przebierać. Dostępne są cygara znane na cały świat i bardzo drogie oraz lokalne, o wiele tańsze.

Najpopularniejsza marka cygar – Cohiba – jest na rynku od 1966 roku, ale dopiero od lat 80-tych jest dostępna szerszemu gronu odbiorców. Cohiba oferuje szeroki wachlarz cygar do wyboru. Możemy np. delektować się cygarem, które nazywa się 1492 i zostało stworzone specjalnie na 500-lecie przybycia Krzysztofa Kolumba do Ameryki (a tak naprawdę przypłynięcia na Kubę). Tytoń wykorzystywany przez markę Cohiba pochodzi z plantacji w Vuelta Abajo.

marinate